Stalo se vám někdy, že jste jeli autem a zničehonic vás napadlo „Co kdybych to stočil/a do protisměru“? Nebo jste stáli na vlakovém nástupišti a bleskla vám myšlenka „Mohla bych někoho strčit pod vlak“? Tyhle podivné myšlenky napadly většinu lidí. Problém nastává, když vás vyděsí a začnete jim přikládat váhu. Přemýšlet nad tím, co to o vás vypovídá. Znamená to, že byste to opravdu udělali? Žijete ve víru podobných děsivých vtíravých myšlenkách? Doufáte, že byste se jich konečně mohli zbavit? A ony se místo toho pořád vrací, protože ve vás uvízly.
Pokud se vám často vracejí děsivé a nežádoucí myšlenky, nazýváme je nechtěné vtíravé myšlenky. Tento blogový příspěvek je právě o nich a může vám pomoci.
Pro více informací doporučuji knihu „Brouci v hlavě“ od Winstona a Seifa, která byla jedním z hlavních zdrojů pro tento článek.
Proč se nemohu zbavit vtíravých myšlenek?
Lepivost mysli
Lepivost mysli je stav, kdy je vaše mysl obzvláště náchylná ke stále se vracejícím nepříjemným myšlenkám. Normálně byste je neřešili, maximálně nad nimi zakroutili hlavou, ale když jste ve stavu lepivé mysli, tak vám uvíznou. Lepivost mysli bývá většinou během stresujících období a když jste vyčerpaní. Dalším faktorem jsou kocovina a alkohol, který může lepivost zvýšit. Jakmile se bojíte a kontrolujete, zda nemáte lipovou mysl, stává se lepivější.
Paradox myšlení
Určitě jste si všimli, že čím více se snažíte na něco nemyslet, tím více na to myslíte. Tento jev nazýváme paradox myšlení. Je to jako když se snažíte usnout, a čím více to chcete, tím více s tím máte problém.
Cvičení: Zkuste si dát výzvu nemyslet 2 minuty na mrkev. Když na ni pomyslíte, začněte znovu měřit 2 minuty. Jak vám to šlo? Dokázali jste na ni nemyslet?
Zabředávání
Zabředávání nastává, když diskutujete se svými vtíravými myšlenkami nebo se snažíte uklidnit sebe. Věnujete jim pozornost a tím do nich zabředáváte. Je to jako s hatery – čím více jim věnujete pozornost, tím více vás to pohlcuje. Mnohem vhodnější reakcí je nevšímat si jich a žít dál svůj život jako by nebyli. Stejně to platí u vtíravých myšlenek.
Vyhýbavost
Snažíte se vtíravých myšlenek zbavit tím, že se vyhýbáte všemu, co s nimi souvisí. Například, máte vtíravé myšlenky, že omdlíte v autobusu, tak přestanete jezdit autobusem. Nejčastěji se vyhýbáte různým místům či lidem. Každé vyhýbání znamená, že vtíravým myšlenkám věříte. Kdybyste jim nevěřili, neměli byste důvod se vyhýbat.
Vtíravým myšlenkám vlastně dost věříte
Vaše vtíravé myšlenky vám připadají divné nebo odpudivé a vy jim částečně nebo úplně věříte. Žijete podle mýtu, že když vás něco napadá, musí na tom něco být. Hledáte 100% jistoty, že to tak není, ale to je jen další neužitečný boj.
Řešení: Přijmout, že s NEJVĚTŠÍ PRAVDĚPODOBNOSTÍ se jedná o vtíravé myšlenky, nikoliv o myšlenky pravdivé. NEVĚŘIT JIM. A přestat o nich pořád přemítat. Záměrně tučně jsem napsala s největší pravděpodobností, neboť člověk trpící vtíravými myšlenkami obvykle chce mít 100% jistotu, že se jedná o vtíravé myšlenky, ale to je jen další neužitečný boj, kdy v hlavě hledá důvody, že je to určitě vtíravá myšlenka. Nepotřebujete 100% jistotu, ale vysokou pravděpodobnost. Více o neužitečnosti hledání jistot na konci článku.
Zodpovědnost za myšlenky nebo pocit, že o něčem vypovídají
Mnoho lidí se mylně domnívá, že kontrolujeme to, na co myslíme. Pokud vás napadá něco násilného, znamená to, že jste násilní? Ne, vaše myšlenky nejsou indikátorem vašeho charakteru. Váš charakter se pozná podle toho, jak se rozhodujete, a hlavně jak se chováte. Můžou vás napadat různé myšlenky. Myšlenky se „dějí“. Nezodpovídáte za ně. Za co odpovídáte je, zda se podle nich chováte.
A co teda funguje? Jak se můžu vtíravých myšlenek zbavit?
Představte si vtíravé myšlenky jako lano v hlavě. Máte čtyři možnosti, co s tím udělat. První je přetahovat se s lanem, druhá je snažit se ho vyhodit z hlavy ven, třetí nechat tam to lano prostě ležet a poslední možnost je lano dobrovolně vzít do ruky a zkoumat. První a druhá možnost vám s vtíravými myšlenkami nepomůže, spíše naopak. Hlavní cestou je možnost třetí – tedy nechat lano ležet. Případně to můžete občas kombinovat se čtvrtou možností. Níže si rozebere jednotlivé možnosti.
1. Přetahování lanem – nefunguje
Přetahování lanem může mít několik forem, ale společné mají to, že natolik věříte vtíravým myšlenkám, že se je snažíte vyvrátit nebo s nimi bojovat. Jinými slovy, bojíte se, že mají pravdu, a snažíte se přesvědčit o opaku. To může probíhat několika způsoby:
Ujišťováním sebe sama
Hledat si argumenty, proč to tak není. Například, pokud máte vtíravou myšlenku „Něco hrozného se stane mým dětem,“ ujišťujete se, že je to nesmysl a hledáte důkazy, že to není možné.
Ujišťováním od druhých lidí
Pokud máte vtíravou myšlenku, že se zblázníte, ujišťujete se u svých blízkých nebo odborníků, že jste psychicky v pořádku a nic takového se nemůže stát.
Zdravý životní styl
Vnímáte vtíravé myšlenky jako projev stresu a snažíte se žít zdravěji. Lepší strava, pohyb, spánek a omezení stresorů mohou mít pozitivní vliv na vaši mysl. Zdravý životní styl však neřeší dva faktory, které způsobují, že se vtíravé myšlenky vrací: paradox myšlení a zabředávání.
Samozřejmě u zdravého životního stylu velmi záleží, jakým způsobem ho uplatňujete. Pokud si myslíte, že pokud byste žili dostatečně zdravým životním stylem, tak žádné vtíravé myšlenky nemáte. A jakoukoliv vtíravou myšlenku berete jako známku toho, že je potřeba žít ještě zdravěji. Pak se přetahujete lanem. Bojujete s vítavými myšlenkami. Přikládáte jim váhu.
Na druhou stranu, pokud zdravý životní styl chápete jako podpůrný faktor a ne jako hlavní léčbu, může to být užitečné.
2. Vyhodit lano z hlavy – nefunguje
Chcete se co nejrychleji a nejúčinněji zbavit vtíravých myšlenek, aby vás přestaly trápit. Jste upnutí na cíl „nechci mít žádnou vtíravou myšlenku“, což nefunguje. Naopak, čím více se snažíte na něco nemyslet, tím více na to myslíte. Paradox myšlení.
3. Nechat lano ležet – funguje
Nechat lano ležet znamená uvědomit si, že se pravděpodobně jedná o vtíravou myšlenku, nic s ní nedělat a žít svůj život. Nesnažit se vtíravé myšlenky za každou cenu vytlačit z hlavy tím, že se budete věnovat něčemu jinému, protože to by jen zvýšilo utrpení. Místo vytlačování přijměte skutečnost, že myšlenka běží ve vaší hlavě, ale rozhodněte se jí nevěřit a nevěnovat jí svou mentální energii. Pokračujte v tom, co byste normálně dělali s důvěrou, že časem myšlenky ustoupí. Nesnažte se je odstranit co nejdříve, protože byste tím opět investovali do boje s nimi. Čím více se smíříte s tím, že vtíravé myšlenky nějakou dobu zůstanou, tím rychleji odejdou. Paradox ale je to tak.
4. Dobrovolně vzít lano do ruky a zkoumat ho – funguje
Obvykle se snažíte, aby vtíravé myšlenky nebyly, ale tento přístup nefunguje. Naopak, cíleně si myšlenku vyvolejte a vystavte se strachu a úzkosti, kterou přináší. Tím naučíte mozek, že není čeho se bát. O možnostech, jak se cíleně vystavovat vtíravým myšlenkám, vás někdy v budoucnu čeká další blogový článek.
Co je dále důležité?
Vzdát se jistoty
Vtíravé myšlenky jsou natolik nepříjemné a zraňující, že hledáte jistotu. Ale jistota neexistuje a její hledání je neefektivní. Vždy existuje malá možnost, že to tak může být. Je to určité malé riziko, s kterým se musíte naučit žít. Ale vy se spoustou malých rizik žít umíte. Například každé ráno jdete ven a jste nějakým způsobem účastníkem silničního provozu – jako chodec, cyklista, řidič či spolujezdec. I když víte, že existuje možnost dopravní nehody. Tady určité malé riziko přijímáte. Stejně tak si kupujete a konzumujete potraviny, i když jste neviděli, jak byli vyrobeny a zda jsou v pořádku. Pořád ve svém životě přijímáte malá rizika. A stejně je to s vtíravými myšlenkami. Existuje malé riziko, že by to tak mohlo být. Dokud se ho nenaučíte přijmout, tak se budete pořád přetahovat lanem. Stejně tak přístup, jak se zbavit vtíravých myšlenek. Pokud budete hledat stoprocentně účinný způsob, jak se zbavit vtíravých myšlenek, jdete cestou, která je bolestivá a neúčinná.
A jaká je nejpodivnější vtíravá myšlenka, která vás kdy napadla, a jak jste se s ní vypořádali?